Parmak Şişliği

Boutonniere Deformitesi

Boutonniere Deformitesi

Giriş
Parmaklarda eklem ve tendon yaralanması olup parmakların tam olarak açılamadığı bir hastalıktır.Yaralanma sonrası parmak ekleminde açılanma meydana gelir ve erken tedavi edilmezse kalıcı şekil bozukluğuna yol açabilir.

Parmak Şişliği

Anatomi

El parmaklarının tam açma ve kapama sırasında çok çeşitli tendon yapıları vardır. Bu tendonlar parmakların yanları boyunca uzanır. Parmak üstünde parmağın düz olarak çalışmasını sağlayan santral slip isminde bir tendon vardır. Bu tendon yaraladığında parmak tam uzunlamasına açmak mümkün değildir.

Parmak Şişliği

Sebepleri

Genellikle bükülmüş bir parmağa gelen darbe ile oluşur. Parmak üst yüzeyindeki santral slipin veya tutunduğu kemiklerin avulsiyon kırıkları sonucu oluşur.

Klinik Bulgular ve Şikayetleri

Travma sonrası genellikle 7 ile 21 gün arasında Boutonnière denilen düğme iliği deformitesi gelişir.Hareket ile ağrı olur. Parmak ekleminin üstünde şişlik olur. Eklem hareketlerinde kısıtlama olur.

Teşhis ve Tedavi

Muayenede parmak hareketlerine bakılır. Parmak hareketleri kısıtlı ve ağrılıdır. Röntgen çekilir ve eşlik eden kemik kırıkları değerlendirilir.Erken müdahale edilmelidir. Kalıcı deformite gelişebilir.

Ameliyat Dışı Tedavi

Parmak ateli ile parmak üç hafta sabitlenir. Yaşı ileri olanlarda bu 6 haftaya kadar uzatılabilir. Parmak atelini geceleri kullanmak önemlidir.

Parmak Şişliği

Atel sonrası germe egzersizleri önerilir. Spor yaparken ateli takmak koruma açısından gereklidir. Ağrıları için ilaç tedavisi önerilir.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi olmayan yöntem öncelikli tercihtir. Fakat bazı durumlarda cerrahi planlanır;

  • Romatoid artrite bağlı deformitelerde
  • Tendon kopmuş ise
  • Büyük bir kemik parçası içeren kırıklarda
  • Atel ile düzeltilemezse

 

Cerrahi ağrıyı azaltır ve fonksiyonları düzeltir, fakat parmağı regular görünümüne ve fonksiyonuna kazandırmak her zaman mümkün olmayabilir. Boutonniere deformitesi ilk three hafta düzeltilemezse daha sonra düzeltmek oldukça zorlaşır. 

BESLENME ve HİDROLİZE KOLLEJEN KULLANIMI ÖNEMLİDİR! 

Kas iskelet gelişimi, kıkırdak oluşumu ve tendon iyileşmesinde hidrolize kollegen, B ve C vitaminlerinin yeterli dozlarda alınması şarttır. Tendonlar içerdikleri kollejen ve proteinlerin birbiri ile bağlantı kurarak sağlamlaşır ve iyileşirler. Bu amaçlı iyileşme sürecinde hidrolize 

Sunrise

kollejen ve vitamin alımı gereklidir. 

  • SUNRİSE: 22 süper gıda ile vücudun günlük ihtiyacı olan Vitamin B1(Tiamin), B2 (Riboflavin), B6, B12, C vitamini, mineraller, gerekli aminoasitler ve ANTİOKSİDAN ihtiyacını karşılar. Kullanım Bilgisi: Günde 1 flakon (30 ml) sabahları aç almanız tavsiye edilir. Her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

 

  • HL 5 HİDROLİZE KOLLEJEN barındırmakdadır. Sağlıklı kas ve kemik yapımına destek olacak güzel bir kombinasyondur. Sağlığımızı korumak ve sağlıklı yaş almayı kolaylaştırmak için diyetlerimizi sağlıklı, sindirilebilir proteinlerle desteklememiz çok önemlidir. 

HL 5

 

 

ONLİNE ORTOPEDİ DOKTORU

İkinci bir görüş almalıyım!

Aklımda o kadar çok soru var ki!

Tahir Mutlu Duymuş png

Tüm ortopedik sorunlar

MR, röntgen veya BT danışma

7/24 ARABİSOR ile on-line görüşme

arabisor_logo_retina_txt-1

 

 SİZİ ÖNEMSİYORUZ

Nerede olursanız olun, artık mobil uygulamalar ile dimension çok yakınız. Tüm ortopedik hastalıklar, bu konu hakkında, çekilen MR, röntgen, tomografi, tetkikleriniz ve merak ettiğiniz tüm soruları  canlı bağlantı ile sorabilirsiniz.  Hakkınızda karar vermek için acele etmeyin. Hayatta en doğru kararlar, işin ehli kişilerden alacağınız görüşler ve ortak akıl ile verilebilir.

Op.Dr.Tahir Mutlu DUYMUŞ  

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Özgeçmiş için tıklayınız.

 Key Phrases : El Parmak Deformitesi, Deformite, Travma, Çarpma, Parmak Şişliği, Küçük Parmak, Serçe Parmak Şişliği, Eklemde Şişlik

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *